Kotle na biomasu

KOTLE NA BIOMASU - biomasa je stále častěji využívaná pro energetické účely. Jde o úsporné a ekologické palivo. Jeho dalšími výhodami je jednodušší údržba. Kotle na biomasu, které jsou dostupné v České republice, se liší podle toho, pro jakou biomasu jsou určená. Obecně není kotel na biomasu levnou záležitost a návratnost investice je poměrně dlouhodobá. Při splnění určitých podmínek však získáte alespoň dotaci od státu, který tím podporuje ekologičtější využití energií. Zájem o kotle na biomasu u nás roste pozvolna. V jiných evropských zemích, především severských, jsou mnohem rozšířenější. Podle použití druhu biomasy rozlišujeme několik základních kategorií kotlů na biomasu:

kotle na pelety - rozhodnete-li se topit peletami, investice do kotle se do několika let vrátí. Snadná je i obsluha. Kotle jsou automatické. Pelety se připraví do zásobníku a zařízení kotle si je bude samostatně odebírat podle toho, jaká je nastavena teplota v řídicím systému. Kromě peletových krbů jsou dále k dispozici peletová kamna. Výkon takových kotlů představuje od 10 do 30 kW.

zplyňovací kotle na dřevo a brikety z biomasy - hodí se pro ústřední vytápění rodinných domů či menší budov, ale i pro ohřev užitkové vody. Výkon těchto kotlů je možné regulovat. Jsou levnější než kotle na pelety, ale nejsou tak pohodlné na obsluhu. Někteří majitelé domů ji volí jako doplňkový zdroj vytápění vedle jiného otopného systému.

krbové kamna a krbové vložky - jsou určené především na dřevěné topivo (polena a brikety). Kromě svého praktického významu si je často uživatelé pořizují kvůli zajímavému designu. Vyrábějí se v rozmanitých provedeních, které se neliší jen designem, ale i příslušenstvím a dalšími funkcemi.

kombinované kotle - spíše než v domácnostech mají své využití v zemědělských a dřevozpracujících podnicích. Je možné v nich spalovat různé druhy biomasy od pelet až po různé zemědělské zbytky. Jde o poměrně drahá zařízení.

Ukázky referencí